GÜNDEM

Amasra'da mendirek inşasında sona yaklaşıldı

Amasra'da mendirek inşasında sona yaklaşıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından sürdürülen, 800 metre uzunluğa ve 150 metre genişliğe sahip mendirek inşaatında her biri 22 ton ağırlıkta 14 bin adet küp beton blok kullanıldı. Beton blokların yer yer 30 metreyi bulan deniz derinliğine yerleştirilmesi sırasında sanayi dalgıçları da görev aldı.


Proje kapsamında mendirek üzerinde turistler için yürüyüş platformu inşa edilirken yürüyüş yolunun duvarları Roma dönemine ait tarihi Amasra Kalesi’nin yapısına uygun olarak dizayn edildi.

Mendirek projesinde deniz feneri ile birlikte; konser, tiyatro, festival ve benzeri etkinlikler için amfi tiyatroya da yer verildi.

Mendirek inşaatının tamamlanmasıyla birlikte kruvaziyer turizminin önemli duraklarından biri konumundaki Amasra’ya yolcu gemilerinin giriş-çıkışları daha güvenli olarak sağlanacak.

Sosyal etkinlikler içinde kullanılabilecek mendirek aynı zamanda uzunluğu 600 metreyi bulan yürüyüş platformu, manzarasıyla turistlere doğal bir fotoğraf platosu hizmeti sunacak.

Bölge turizmi için çok önemli
İnşaat alanındaki çalışmaları yerinde inceleyen AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç Amasra yolcu limanının bölge turizmi için çok önemli olduğuna değinerek, “Amasra’mız Karadeniz’in en güzel köşelerinden bir yer. Fatih Sultan Mehmet’in Çeşm-i Cihan dediği, “Dünyanın gözbebeği burası mı?” Diye iltifat ettiği bir yer. Amasra’mıza yatırımlarımız devam ediyor. Amasra’ya ulaşımı kolaylaştırmak için tüneller, karayolları bağlantılarını gerçekleştirmiştik. Şimdi de Amasra yolcu limanının burada tamamlanmasını görüyoruz. Amasra yolcu limanımız gerçekten bölge turizmi için çok önemli. Artık burası hudut kapısı oldu ve şu ana kadar 12 yolcu gemisi yurt dışından geldi ve planlanan seferlerde var.” Dedi.

Amasra’mıza hayırlı olmasını diliyorum

Grup Başkanvekili Tunç Amasra’nın tarihi yapısına da uygun şekilde inşa edilen mendireğin büyük bir yatırım olduğunun altını çizerek, “Amasra yolcu limanı 800 metre uzunluğunda ve 150 metre genişliğinde. Her biri 22 ton ağırlığında 14 bin küp şeklinde beton blok kullanıldı. Bu beton bloklar denize dalgıçlar vasıtasıyla indirildi ve burada büyük bir yatırım gerçekleşti. Amasra’nın tarihi dokusuyla da uyumlu bir şekilde inşa edildi. Amasra’daki tarihi kale surlarına uyumlu şekilde inşa edilerek bir beton yığını görüntüsünden kurtarıldı. Amasra’ya gelecek olan yerli yabancı turistlerimizin kullanımı için burada bu kale surları şeklinde dizayn edilen mendireğin üzerinde yürüyüş yolları da yapıldı. Yolcu limanının ucu da bir amfi tiyatro şeklinde dizayn edildi. Bu şekilde hem turistik amaç hem de yolcu gemilerinin daha güvenli bir şekilde limana girebilmeleri için çok büyük bir yatırım yapıldı. Ben Amasra’mıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu büyük yatırımın buraya kazandırılmasında emeği olan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma Bakanımıza, önceki Ulaştırma Bakanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Amasra’mıza artık Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı diyebiliriz. Yerli yabancı gemiler artık burayı daha sık kullanacaklar. Soçi’den kruvaziyer seferleri başladı ve şu ana kadar Soçi’den gelen yolcu gemisi 12 sefer yaptı. Amasra’daki turizmin nasıl canlandığını hep birlikte görüyoruz. Ben tekrar Amasra’mıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” İfadelerinde bulundu.
 

  • 2023-02-03 11:00:57 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
Bartın Valiliği çocuklara  çakmak, çakmak gazı, bally, derby ve tiner gibi  insan sağlığına  zararlı uçucu maddelerin  satışının yasaklanması hakkında karar aldı.
Konuyu bir bilene soralım ve okurlarımızı bilgilendirelim dediğimiz noktada da karşımıza Bartın’da bu tedavileri uygulayan başarılı bir doktor olan Gülşah Aslan çıktı. Kendisine bu tedavi yöntemleri ile ilgili olarak akıllardaki neredeyse tüm soruları sor
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
4 Mart'ta Bartın'a geleceği açıklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programı netleşti. AK Parti İl Teşkilatı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Mart Pazartesi Günü Cumhuriyet Meydanı'nda miting düzenleyeceği açıklandı.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.