GÜNDEM

Bartın Valiliğince paylaşılan video ile kahverengi kokarca zararlısına karşı mücadeleye dikkat çekildi.

Bartın Valiliğince paylaşılan video ile kahverengi kokarca zararlısına karşı mücadeleye dikkat çekildi.

Geçtiğimiz yaz hem kırsal kesimde hem de kent merkezindeki birçok binada görülen kahverengi kokarca böcekleri havaların soğumasıyla birlikte kendilerini gizlemişti.

Bartın’da havaların ısınmaya başlamasıyla beraber yeniden görülmeye başlanan kahverengi kokarcalara karşı mücadele noktasında Bartın Valiliğince paylaşılan video dikkat çekildi.

İşte Kahverengi kokarca zararlısı hakkında bilinmesi gerekenler;

Kahverengi kokarca zararlısı nedir?

Kahverengi kokarsa, diğer türlere kıyasla evleri, ardiyeleri istila ederek sonbahar ve kış dönemini yapıların içinde geçirdiğinden sosyal bir böcek özelliği taşımaktadır.

Genel özellikleri

Yetişkinleri birkaç aydan bir yıla kadar yaşayabilirler. Bina cephesinin içine, alt yüzeylere, pencere ve kapı çerçevesine, bacalara ve korunaklı diğer yerlere girerler. Kış uykusu moduna geçer ve kışın geçmesini beklerler.

Acil Eylem Planı devrede

Bartın genelinde, Valilik himayesinde böceğin bulaşması ve yayılım hızı izlemek suretiyle mücadele stratejileri geliştirildi. Bartın Kamuoyuna ilan edilecek olan takvimde, il, ilçe ve belde merkezlerinde eğitim ve bilgilendirme toplantıları düzenlenecek.

Mücadele devam ediyor

Bartın için en önemli tarımsal ürün olan fındık başta olmak üzere diğer meyve ve sebze türlerinde verim ve kalite kaybını önlemek amacıyla  daha önce geliştirilmiş olan "Gördüğünde Yok Et " mekanik mücadele yöntemimine ilave olarak Sağlık Bakanlığı ruhsatlı halk sağlığı ilaçları ve bitki koruma ürünleri kullanılabilecek.

Sağlık Bakanlığı ruhsatlı halk sağlığı ilaçları

Kokarcaların kışlaklarından Nisan ayının sonunda beslenme alanları olan tarım arazilerine yayılmadan, meskenlerde ve diğer yapılarda kitle halinde imhalarını sağlamak amacıyla " Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı Halk Sağlığı İlaçları" satışa sunuldu.

İnsan ve hayvan sağlığı açısından; ev, işyeri, ahır ve diğer eklenti yapılarda zirai ilaçlar kesinlikle kullanılmaması gerekiyor.

Bitki koruma ürünleri

Tarım arazilerinde ise kahverengi kokarca zararlısıyla mücadele, Tarım ve Orman Bakanlığı ruhsatlı olarak piyasaya sürülen "Bitki Koruma Ürünleri" ile devam edecek.

  • 2024-04-19 17:49:59 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
Bartın Valiliği çocuklara  çakmak, çakmak gazı, bally, derby ve tiner gibi  insan sağlığına  zararlı uçucu maddelerin  satışının yasaklanması hakkında karar aldı.
Konuyu bir bilene soralım ve okurlarımızı bilgilendirelim dediğimiz noktada da karşımıza Bartın’da bu tedavileri uygulayan başarılı bir doktor olan Gülşah Aslan çıktı. Kendisine bu tedavi yöntemleri ile ilgili olarak akıllardaki neredeyse tüm soruları sor
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
4 Mart'ta Bartın'a geleceği açıklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programı netleşti. AK Parti İl Teşkilatı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Mart Pazartesi Günü Cumhuriyet Meydanı'nda miting düzenleyeceği açıklandı.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.