GÜNDEM

Uluslararası öğrencilerimiz bizim gönül elçilerimiz olacaklar'

Uluslararası öğrencilerimiz bizim gönül elçilerimiz olacaklar'

69 farklı ülkeden öğrencileri bulunan Üniversitemizde İl Göç İdaresi Müdürlüğü iş birliğinde “Yerelde Uyum Buluşmaları” etkinliği gerçekleştirildi.

Bartın İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile Üniversitemiz iş birliğinde düzenlenen “Yerelde Uyum Buluşmaları” etkinliği Kutlubey Yerleşkesi Kütüphane Konferans Salonunda yapıldı. Yoğun ilgi gösterilen etkinlikte uluslararası öğrencilere yönelik Bartın’da yapılan ve yapılması planlanan hizmetlerle ilgili bilgiler verildi.

“69 farklı ülkeden öğrencilerimizle büyük bir aileyiz”

Etkinliğin açılışında konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun üniversite bünyesinde yapılan çalışmalardan bahsederek “Bartın Üniversitesi, öğrencilerini her şeyin üzerinde tutan ve bütün çalışmalarının odak noktasına koyarak destekleyen bir yükseköğretim kurumudur. Türkiye’nin 81 ilinden olduğu gibi 5 farklı kıtadan ve 69 farklı ülkeden öğrencisi bulunan Üniversitemizi, sayısı 18 bini aşan büyük bir aile olarak görüyoruz” dedi.

“Uluslararası öğrencilerimiz bizim gönül elçilerimiz olacaklar”

Rektör Uzun, Bartın Üniversitesinde uluslararası öğrencilerin “yabancı” ya da “misafir” olarak görülmediğini vurgulayarak, “Bartın Üniversitesi ailesinin değerli fertlerinden olan ve sayısı bu yıl itibariyle 2 bine ulaşan uluslararası öğrencilerimizi de ‘yabancı’, ya da ‘misafir’ olarak değil ‘ev sahibi’ olarak görüyor, kendilerinin gelişimi için üniversite olarak her türlü desteği veriyoruz. Açık yüreklilikle şunu söyleyebilirim ki, yaşam boyu sürecek öğrenme yolculuğumuzun her anının, birbirimizden öğrenerek yeni bakış açıları kazanabilmek için fırsat olduğunu düşünüyoruz. İnanıyorum ki öğrencilerimiz, sadece derslerle sınırlı olmayan öğrenme ortamımızda ve güçlü akademik insan kaynağımızın desteğiyle bizim ‘gönüllü elçilerimiz’ olacak ve ülkelerine döndüklerinde, elde ettikleri kazanımlarla yaşadıkları yerlere değer katacaklardır. Bu düşüncelerle bugünkü etkinliğin gerçekleştirilmesi ve bu sürece olan değerli katkıları için Bartın Valisi Sayın Sinan Güner'e, Göç İdaresi Başkanı Sayın Dr. Savaş Ünlü'ye,  İl Göç İdaresi Müdürü Sayın Fatih Ofluoğlu'na, uzmanlarımıza, kamu kurum ve kuruluşlardan temsilcilerimiz ile emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum." Dedi. 

Seminerler, şiir, şarkı, soru ve cevap

Yabancılarda sosyal uyumu arttırmak amacıyla gerçekleştirilen “Yerelde Uyum Buluşmaları” etkinliğinde konuşan İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Ofluoğlu ise göç yolları üzerinde bulunan ülkemizde bu konuya dair önemli çalışmalar yapıldığının altını çizdi.

Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu (IOM) Proje Yetkilisi Melis Kurucu da “Yerelde Uyum Buluşmaları” programıyla yerel düzeyde kamu kurum ve kuruluşlarının farkındalıklarının artırılmasının hedeflediğini ifade etti. Etkinlik kapsamında İl Göç Uzmanı Gürkan Şen “Uluslararası Öğrencilerin İkamet İşlemleri”, Göç Uzmanı Ali Rıza Beşkat “Türkiye’de Göç ve Uyum”, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdür Yardımcısı Ayhan Mekikli “Yabancıların Çalışma İzni İşlemleri” ve Sosyal Çalışmacı Coşkun Deniz Çavuş “Yabancıları Sağlık Hizmetlerine Erişimi” başlıklı konuşmalarını yaptı.

Üniversitemizde öğrenimlerine devam eden uluslararası öğrencilerin şiir ve şarkı dinletilerinin de yapıldığı etkinlik, karşılıklı soru ve cevapların alınmasının ardından son buldu.

Etkinliğe Amasra Kaymakamı Kadir Perçi, kamu kurum ve kuruluşlardan temsilciler, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.  
 

  • 2021-12-25 12:34:48 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
Bartın Sipahiler Şehit Gürdal Çakır İlkokulunda engelli öğrenci servis minibüsünün çarpması sonucu hayatını kaybetti
Murat Çilek ve Hüseyin Yıldız'ın hazırlayıp sunduğu eğlence programı çilek show başlıyor...