SAĞLIK

BİR EVLAT, BİR EŞ VE BİR ANNE...

BİR EVLAT, BİR EŞ VE BİR ANNE...

Yaşamını görme engelli eşi ve yine görme engelli kızına adayan 41 yaşındaki Feti Deniz hem eşinin hem de kızının yaşamlarındaki gözü oluyor.
 
19 yıl önce 51 yaşındaki görme engelli Mehmet Deniz’le evlenen Feti Deniz’in 3 çocuğundan biri olan Esma Nur’da doğuştan görme engelli olarak dünyaya geldi.
 
Anne Feti Deniz ev işlerinin yanı sıra görme engelli eşi ve görme engelli kızının tüm ihtiyaçlarında yanlarında olmaya çalışıyor.
 
Gölbucağı Mahallesi'nde yaşamını sürdüren aile geçimlerini ise aldıkları engelli maaşıyla sağlıyor.
 
Her şeyi yapmaya çalışıyorum
 
Eşinin ve kızının görme engelli olmasından dolayı yaşadıkları zorluklara karşın mutlu olduklarını ifade eden anne Feti Deniz, “Sabahları görme engelli kızımla okula gidiyoruz. Okul çıkışına kadar onunla birlikte okulda oluyorum. Teneffüslerde gezdiriyorum. Öğle yemeklerini de birlikte yiyoruz. Okul bitince eve birlikte geliyoruz. Eve geldikten sonrada yemek yedikten sonra ödevlerini yapıyoruz. Kızım ve eşim için her şeyi yapmaya çalışıyorum.” dedi.
 
Maddi imkansızlıklar…
 
Kızının yüzde 1 oranında görmeye başladığını ve tedavi için ameliyat olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Anne Deniz, “Maddi imkansızlıklar nedeniyle kızımın tedavisini gerçekleştiremiyoruz.” dedi.
 
Görmeyi öğretmeyi amaçlayan tablete ihtiyacımız var
 
Görme engelli baba Mehmet Deniz de engelinden dolayı günlerini evde geçirdiğini belirterek, “Tüm zorluklara ve imkansızlıklara rağmen mutluyuz. Eşim her zaman bize destek oluyor. Tabi maddi imkansızlıklar da oluyor. Evdeki en büyük eğlencemiz televizyonumuz uzun zamandır bozuk ama yaptıramıyoruz. Tabi asıl ihtiyacımız kızım için bir tablet. Görme engelli çocuklar için hayata geçirilen Günışığı Projesi kapsamında çocuğuma bir tablet verilmişti ama o tablet bozuldu. Az gören olarak tarif edilen, sadece yüzde 1 ile 10 oranları arasında görme kalıntısına sahip olan ve tıbben görme engelli ya da kör kabul edilen çocuklara görmeyi öğretmeyi amaçlayan tablete ihtiyacımız var." diye konuştu.
 
Her sene takdir alıyorum, bu sene de alacağım
 
Ailenin görme engelli kızı Esma Nur ise ileri de özel eğitim öğretmeni olmak istediğini söyleyerek, “Annem her zaman yanımda. Bazen, 'Engelli olmasaydım, normal çocuklar gibi okula gidebilirdim ve annemi yormazdım.' diye düşünüyorum. Beni okula o getiriyor. Derslerime de o çalıştırıyor. Ben her sene takdir alıyorum. Bu sene de alacağım. Sınav notlarım çok iyi. İleride özel eğitim öğretmeni olmaya karar verdim. En çok sevdiğim şey kitap okumak. Arkadaşım olmadığı için kitaplar benim arkadaşım oluyor.” diye konuştu.
 
Ortaokul öğrencisi Esma Nur en büyük isteğinin ise görme engellilere özel tablet olduğunu söyledi.

  • 2019-01-17 18:17:16 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
Konuyu bir bilene soralım ve okurlarımızı bilgilendirelim dediğimiz noktada da karşımıza Bartın’da bu tedavileri uygulayan başarılı bir doktor olan Gülşah Aslan çıktı. Kendisine bu tedavi yöntemleri ile ilgili olarak akıllardaki neredeyse tüm soruları sor
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Bartın Valiliği çocuklara  çakmak, çakmak gazı, bally, derby ve tiner gibi  insan sağlığına  zararlı uçucu maddelerin  satışının yasaklanması hakkında karar aldı.
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
4 Mart'ta Bartın'a geleceği açıklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programı netleşti. AK Parti İl Teşkilatı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Mart Pazartesi Günü Cumhuriyet Meydanı'nda miting düzenleyeceği açıklandı.
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.