Türk Polis Teşkilatı 177 yaşında

Türk Polis Teşkilatı 177 yaşında

10 Nisan 1845 tarihinde Polis Nizamnamesi ile kurulan ve vatan toprağının her bir köşesinde huzur ve güvenliğin sağlanması, vatandaşın temel hak ve hürriyetlerinin korunması, kanun hâkimiyetinin ve devlet otoritesinin tesisi gibi birçok hayati görevi mesai mefhumu gözetmeksizin üstlenmiş olan Emniyet Teşkilatının 177. Kuruluş Yıl Dönümü yurdun dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Polis Haftası kapsamında Bartın’da da bir dizi kutlama etkinliği gerçekleştirildi. Bartın Cumhuriyet  Meydanında düzenlenen Atatürk anıtına çelenk sunma töreni protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile polis memurlarının geniş katılımıyla gerçekleşti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören Bartın İl Emniyet Müdürlüğü adına İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, Polis Eşleri Derneği Bartın Şubesi adına Başkan Nilgün Korkmaz, Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği Bartın Şubesi adına ise Başkan Mustafa Erkan Algül tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumu ile devam etti. 

Önceliğimiz suçların işlenmeden önlenmesi

İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmada sorumluluklarının büyük olduğunun farkında olduklarını ifade ederek, “Türk Polis Teşkilatının 177. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle düzenlemiş olduğumuz törenimize hoş geldiniz. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bugün hep birlikte, Atatürk’ün huzuruna Türk Polisinin şanla, şerefle, birlik ve beraberlik içinde görev yaptığını göstermek, saygımızı ve minnetimizi sunmak için geldik. Bugün bizimle beraber bu gururu yaşamak için yanımızda olan tüm protokol üyelerimize ve misafirlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Polis teşkilatımız; dinamik, kararlı bir şekilde suç ve suçluyla mücadelesinde kesintisiz devam etmekte, huzur ve güvenliğin bozulmaması için canla başla gayret göstermektedir. Önceliğimiz suçların işlenmeden önlenmesidir. Bu alandaki faaliyetlerimiz ayrı bir disiplin oluşturmaktadır. Diğer yandan suç işlendikten sonra farklı ve çok geniş bir disiplin alanında faaliyet gösteriyoruz. Her iki mücadele alanının eşgüdüm içerisinde idare edilmesi, toplumsal huzur ve güvenin inşası için hayati önem taşımaktadır. Kısacası tatbik eden konumunda her an sokağın içinde, her alana nüfuz ediyor sorumluluğumuzun büyük olduğunu biliyoruz.” Dedi.


Çalışkan ve profesyonel olmak zorundayız

Müdür Korkmaz konuşmasının devamında güvenlik, huzur ve adalet duygusunu oluşturmanın bütünlüklü ve emek isteyen bir iş olduğunun da altını çizip, “Mesleğimiz hiyeraşi, emir komuta üzerine kuruludur. Emirler esnetilmeden, eğilip bükülmeden uygulanır. Kanunların uygulanmasın kararlılığımızı bozamayız. Kurallara uymayı önce küçük konularda tavizsiz sağlayacağız ki büyük sorunlarla karşılaşmayalım. Görevlerimiz, yeterince etkin yapılmadığında önemli sorunlar yaratan işlerdir. Güvenlik, huzur ve adalet duygusunu oluşturmak zor, zaman, emek isteyen bütünlüklü bir iştir. Kaybetmesi ise o kadar hızlı olabilir. Bu duygunun korunması için kararlı çalışkan ve profesyonel olmak zorundayız. Hedefe ulaşmak için kişisel kaygılar, cesaretsizlik gösterilemez. Huzur ve güveni kurmanın zor, kaybetmenin ise kolay olabileceğini herkesin bilmesi gerekir. Tüm meslektaşlarım gerek disiplinli ve ihtisas sahibi haliyle gıptayla bakılmaya, gerekse inançlı ve milli duygularına bağlılığı ile dimdik ayakta, iyilik yanında durmaya, kötülüğe meydan okumaya devam edecektir. Türk polisi kanunların emrettiği şekilde; tarafsız, hakkın ve hukukun tavizsiz savunucusu olacaktır.” İfadelerinde bulundu.

Cumhuriyete sevgiyle bağlıyız

Cumhuriyete, yurda ve millete karşı sevgiyle bağlı olduklarının da altını çizen Müdür Korkmaz, “Bizler görevlerimizi yaparken; Cumhuriyete, yurda ve millete karşı sevgiyle bağlıyız. Bu değerlere karşı yapılacak her türlü saldırıyı karşılamak, kırmak ve gerektiğinde bu uğurda canını vermekten çekinmemek gerektiğini biliyoruz. Görev yapılırken karşılaşılacak her türlü zorluğa katlanarak ve asla yılgınlık göstermeden gayret göstermemiz gerektiğini biliyoruz. Kendimizin ve milletimizin rahatlık ve esenliğinin görevin görülüşüne bağlı olduğunu, fedakarlık yapmamız gerektiğini biliyoruz. Her ne kadar yükselmek takdir ve maddi mükafat görmek, onur ve şan kazanmak her polisin kalbinde yer tutmaktaysa da bunları doğruluktan şaşmayacağı bir çalışma ile elde etmenin mertlik ve namus gereği olduğunu biliyoruz. Görevin yapılması uğruna, tek vücut gibi çalışmanın polisin en değerli özelliği olduğunu, toplumun menfaatinin kendi menfaatimizden daha ilerde olduğunu biliyoruz. Polisin değerini artıracak, kendisini tanıttıracak ve sevdirecek en yüksek özelliğinin terbiyeli, ağırbaşlı ciddi duruşu olduğunu, mert, akıllı ve dürüst olması gerektiğini çok iyi biliyoruz.” Dedi.

Atatürk’ün izinden yürüyoruz

Konuşmasının son bölümünde Atatürk’ün izinde yürüdüklerini de söyleyen Müdür Korkamz, “Demokratik haklara saygılıyız, güvenliğin insan hak ve özgürlüklerine tercih edilen bir kavram olmadığını, beraber yürütülmesi gereken değerler olduğunu biliyoruz. Tehlikeden asla korkmayarak ve gerektiğinde ölmekten çekinmeyerek yürekli olmamız gerektiğini biliyoruz. Şer odaklarının karşısında bir kalkan gibi durmamız gerektiğini biliyoruz. Bütün meslek arkadaşlarının kardeş olduğunu ve gerektiğinde aynı amaç uğrunda kanlarınızı akıtacağımızı akılda tutarak birbirimizi yürekten sevmemiz gerektiğini biliyoruz.  Tarihimizi, Atamızı biliyoruz. Atatürk’ü biliyoruz ve onun izinden yürüyoruz. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyorum. Cefakar polis eş ve ailelerine de teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm meslektaşlarımı muhabbetle selamlıyor Polis Haftasının Kutlu olmasını diliyorum.” Şeklinde konuştu.

Törendeki konuşmaların sonrasında İl Emniyet Müdürlüğünce düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyelerince takdim edildi.
Polis araçlarından oluşan kortej geçişi ile devam eden etkinlikte davetliler meydanda kurulan stant ve resim sergisini de gezdiler.

  • 2022-04-12 12:24:14 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
Konuyu bir bilene soralım ve okurlarımızı bilgilendirelim dediğimiz noktada da karşımıza Bartın’da bu tedavileri uygulayan başarılı bir doktor olan Gülşah Aslan çıktı. Kendisine bu tedavi yöntemleri ile ilgili olarak akıllardaki neredeyse tüm soruları sor
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Bartın Valiliği çocuklara  çakmak, çakmak gazı, bally, derby ve tiner gibi  insan sağlığına  zararlı uçucu maddelerin  satışının yasaklanması hakkında karar aldı.
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
4 Mart'ta Bartın'a geleceği açıklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programı netleşti. AK Parti İl Teşkilatı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Mart Pazartesi Günü Cumhuriyet Meydanı'nda miting düzenleyeceği açıklandı.